:::...::::...MALPERA MÜZİKA KURDİ::..::...kÜRTÇE MÜZİK SİTESİ

:::...::::...MALPERA MÜZİKA KURDİ::..::...kÜRTÇE MÜZİK SİTESİ

AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
RADYOGIRIS
DIYAR-FM
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
 Hoşgeldin; Misafir

Toplam 7 Mesajın Var.

Kayıt Tarihin:

Son Ziyaretiniz:

3552 Gündür yayındayız
1030 Konumuz var
1166 Mesaj gönderildi
65 Kullanıcımız Var
Son Üyemiz : serhan
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En iyi yollayıcılar
evinaroje

HALIL

CANWER

*dilana_kurda*

kani

_JIN_

lawike_xerib

rojj-hat*

kızıl_isyan

SonSuzoL

Paylaş | 

Organik Tarım ve Güvenilirlik

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
evinaroje

Erkek Mesaj Sayısı : 1867
PUNLAMA : 1536373

hediye
KULLANICI HEDIYELERİ: gerilla

MesajKonu: Organik Tarım ve Güvenilirlik   Paz Ocak 10, 2010 12:48 pm

Organik Tarım bugün dünyada uygulanan tarım metotlarından en güveniliridir. Çünkü bir ürünün organik ürün özelliği taşıyıp taşımaması büyük titizlikle denetleniyor. Organik tarımın en can alıcı özelliği kayıt tutma ve kontrollere bağlı sertifikalamadır. Bir organik ürünün tohumdan hasada kadar hatta depolamadan pazarlamaya kadar her aşaması kontrol edilmektedir. Bu kontroller Tarım Bakanlığına bağlı organik tarım kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarıdır. Bunlar yerli ve yabancı orijinli olmaktadır ve müteşebbislerin her uygulama aşamalarını kayıt altına almaktadırlar. Üretilen ürünlerin organik ürün kriterlerine uygunluğu laboratuar ortamında çeşitli testler yapılarak onay verilmektedir. Bu testlerin sonucunda bir ürün organik ürün unvanını alabilmesi için, üretiminde hiçbir kimyasal girdi veya yasaklanmış gübre çeşidi kullanılmaması gerekmektedir. Tamamen doğal yollarla ve doğal bitki koruma yöntemleriyle üretilmesi gerekmektedir. Hormon uygulamaları Organik Tarımın yasakları arasındadır.

Organik ürünün taklitlerinin yapılmasına izin vermemek ve “organik” kelimesinin anlamına yakın olan doğal, ekolojik gibi kelimelerin kullanılmasıyla insanları yanıltmaya izin vermemek için Organik Ürün Logosunun bulanması zorunlu hale getirilmiştir. Ve bunun yanında ilgili kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun da adı ve logosunun bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Organik Ürün Logosu olmayan hiçbir ürün Organik Ürün değildir. Bir ürünün Organik Ürün olabilmesi için kesinlikle logo ve yetkili kuruluşlarınca denetlenmiş olduğu belirtilmiş olmalı. Aksi taktirde organik ürün olmaz.

Organik üretimdeki bu tür uygulamalar tüketicilerin Organik Tarıma olan güvenilirliğini arttırmaktadır. Yani ürün organik ürünse kesinlikle doğal, hijyenik ve sağlıklı bir gıdadır. Çünkü Organik Tarım hiçbir şekilde sahtekârlığa ve ürünün doğal olmayan yollarla üretilmesine izin vermemektedir. Yani Organik Tarım şunu diyor; ya organik ürün üreteceksin ya da üretmeyeceksin. Organik ürüne yakın bir ifade kesinlikle organik ürün olarak kullanılamaz. Organik sertifika verilmeyen bir ürün de kesinlikle organik ürün olamaz.

Hiçbir kimyasal girdi kullanmadan üretim yapan bir kimse organik tarım yapmış olmaz. Organik tarım dedelerimizin yaptığı bir tarım şekli değildir. Çünkü organik tarımda kayıt tutma, kontrol etme ve sertifikalandırma esastır. Ben şu zamana kadar hiçbir dedemin veya atamın kayıt tuttuğunu ve ilgili kuruluşlarca kontrol ve sertifika işlemlerini gördüğünü duymadım. Her ne olursa olsun ¸her ne kadar doğal üretildiği iddia edilirse edilsin kesinlikle organik Tarım Yönetmeliğine uygun bir üretim şekli izlenmelidir.

Organik Tarım ve Güvenilirlik
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası